| |     latinica | Français  
Насловна
Посетите Србију
СИЕПА

 

   
 
Контакт

Радно време
Понедељак - петак: 09:00 – 17:00 часова
Конзуларно одељење (рад са странкама): 10:00 - 14:00 часова


Адреса
24, Rue El Kadi Ahmed Mouline
B.P.5014 Souissi
РАБАТ
МАРОКО

 

Телефон: + 212 537 752 201, 537 753 770

Телефон за хитне случајеве:  + 212 537 752 201


Факс:      + 212 537 753 258

Е-mail: srb.emb.morocco@mfa.rs

 

Веб сајт:

http://www.rabat.mfa.gov.rs

Твитер: https://twitter.com/SRBinMorocco

 

 


 


 
 
 
28. март 2024 - Амбасадор Бауер са министром туризма, занатства и социјалне и солидарне економије Краљевине Мароко Фатим-Захра Амор

Амбасадор Иван Бауер састао се са министром туризма, занатства и социјалне и солидарне економије Краљевине Мароко, Фатим-Захра Амор  и са њом разговарао о унапређењу сарадње у области туризма и старих заната.
Амбасадор Републике Србије у Краљевини Мароко, Др Иван Бауер, је изразио жаљење што Мароко није учествовао на 45. Међународном сајму туризма који је одржан у периоду 22.02.-25.02.2024. године. Амбасадор Бауер је указао да би учешће на оваквим манифестацијама у великој мери допринело бољем упознавању Марока са Србијом и Србије са Мароком, као и да би подстакло успостављање директних контаката између привредних субјеката из сектора туризма заинтересованих за сарадњу. С тим у вези, амбасадор је детаљно информисао о овогодишњем Сајму туризма у Београду, посебно указујући на његов глобални, а не регионални карактер. То је илустровао бројем земаља учесника са свих меридијана, великим бројем акредитованих новинара из целог света, као и високом нивоу на коме су поједине земље биле представљене. Истовремено, изразио је наду да ће на наредном Сајму, Мароко бити представљен на одговарајућем нивоу, са идејом да се, у једној од наредних неколико година, Мароко појави као земља-партнер београдског Сајма туризма. Министар Фатим-Захра Амор је показала велико интересовање за Сајам, замоливши да им за наредну сајамску манифестацију што пре упутимо званичан позив, како би благовремено планирали и припремили своје учешће.
Када је реч о појединим конкретним облицима сарадње, обострано је закључено да одсуство директних летова између Србије и Марока представља знатну препреку бржем развоју туристичке сарадње. Амбасадор је обавестио да правни оквир сарадње у тој области постоји, имајући у виду да постоји ратификован Споразум о ваздушном саобраћају између Влада Републике Србије и Краљевине Мароко. У том смислу, амбасадор Бауер је, изразивши разумевање за очигледно непостојање заинтересованости националних авиопревозника (Air Serbia и Royal Air Maroc) за успостављање директних летова, због комерцијалне неисплативости, изнео предлог да се размисли о заједничком раду на мотивисању нискобуџетних авиокомпанија (low cost) за успостављање директних летова између Ниша и Маракеша. Као компаративне предности нишког аеродрома, амбасадор Бауер је навео да је аеродром у Нишу већ етаблиран као центар за low cost летове ка различитим дестинацијама, али и навео да се Ниш налази на 200km од три престонице – Београда, Софије и Скопља и да је са све три повезан ауто путевима. То би значило да би Мароко могао да привуче туристе са тржишта које има 20 милиона становника што би свакако могло да буде интересантно мароканској страни. Он је информисао и о богатој туристичкој понуди Републике Србије – од Београда као једне од омиљених „city break“ дестинација до Новог Пазара као центра региона у коме житељи исламске вероисповести представљају већину становника.
Амбасадор Бауер је изразио интересовање и за сарадњу у области очувања и промоције старих заната у чему Краљевина Мароко поседује огромно искуство и остварује изузетно добре комерцијалне ефекте, нарочито с обзиром на то да је овај сектор „увезала“ са својом туристичком понудом.

 

 

 

 


19. март 2024 – Одлука о суфинансирању пројеката за регион и дијаспору

Министар спољних послова Р. Србије И. Дачић је 14. марта 2024. године донео одлуку о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре.

Увид у објављене одлуке о суфинансирању пројеката може се остварити на следећим линковима:


www.mfa.rs
https://dijaspora.gov.rs/konkursi2024

 

 

 


17. март 2024 - Комеморативна академија поводом обележавања Дана сећања на 17. март 2004. године

Председник Републике Србије Александар Вучић присуствовао је вечерас комеморативној академији поводом обележавања Дана сећања на 17. март 2004. године – Погром на Косову и Метохији у Народном позоришту.
"Када се окупљамо у оваквим приликама, то нам је као обавеза више. Готово никада се нисмо договорили шта је то што нам је чинити у будућности" рекао је председник. Када од злочина прође двадесет година, и то без правде за жртве и казне за злочинце, поставља се питање - а шта нам после свега остаје? Шта да кажемо себи, свету, а понајпре Србима са Косова и Метохије, који су 17. марта 2004. године доживели погром, када је њих десеторо убијено, скоро 1000 повређено, 4000 трајно избачено из својих домова, док им је 900 кућа разорено, а 35 цркава манастира оштећено и уништено. Нисам сигуран да постоје праве речи за њих, или их барем ја не знам", навео је председник Вучић, истакавши да постоји нешто што ни њима ни нама нико не може да одузме, а то је право на истину. 

"И колико год у данашњем свету истину представљају као нешто излизано, злоупотребљено и безвредно, ја и даље верујем да је она светлост без које бисмо живели у вечном мраку.  Неопходна нам је и не смемо да ћутимо чак ни када нас убеђују да не знамо шта причамо. И то није никакав инат, то је одбијање да се живи без светла и да се буде заборављен" рекао је председник у свом обраћању. Он је подсетио на Шопенхауерове мисли да истина пролази кроз три фазе и да се ми сада налазимо у другој - насилничком одбијању исте.   

"У Украјини је прекршен принцип неповредивости државних граница, а у Србији није? Напад 19 држава без сагласности СБ УН није кршење права? Цео свет скочи да брани Украјину, помињу и Трећи светски рат, а када Србији отимају део територије, онда ништа. И када све то кажемо, када за Србију тражимо исто, нападну нас да смо насилни, да се наоружавамо и да смо вечна претња. У свету без принципа једини бедем је истина. Она не може да се прескочи, и зато беже од ње и не желе да је прихвате. Живимо у свету насилничког отимања истине. И двадесет година од погрома нити смо некога нападали, нити претили, а често смо и ћутали. То не значи да ћемо се повући, наставићемо да говоримо истину. Истина гласи да се погром дешава само три године после „демократских промена“. Онда долази до страшних злочина, усред приче стандарди пре статуса. Тобоже, статус се не зна. А стандарди су да када изађу са лажном причом о тројици албанских дечака, које су у смрт наводно отерали Срби, и што и данас понављају у Приштини, тада се убрзано прелази са стандарда на статус", поручио је председник Вучић. Он је додао да је оно што се десило 17. марта 2004. године било и добро организовано и усаглашено.  

„Није то био гнев и бес дивних људи који су видели неправду. Не, све је било добро припремљено и организовано, да би после тога добили Ахтисаријев план, Бечке преговоре, и пуну независност“, навео је председник Вучић. 
Председник је рекао да смо од 2008-2012. године, али и 2013. године изгубили много, јер је више од половине света признало независност Косова. 
"Нисмо наследили позицију у којој смо исти, већ позицију у којој је Косово за већи део света већ било независно. И ма колико болан био Бриселски споразум, дао нам је неколико година за убрзан напредак и развој, да покажемо да смо поуздан партнер. Ништа из Бриселског споразума, што је била албанска обавеза, није испуњено, јер нису ни хтели. Ускоро ће 12 година од Бриселског споразума, али спомиње се Охридски, који нисмо потписали. Неће ни да разговарају о ЗСО, али никада наши партнери са Запада неће реч рећи против њих. То је њихово чедо, које љуљају у колевци и које ће довека да чувају. Шта нам је онда чинити када видимо да ни њихова реч ни потпис не вреде ништа - не Албанаца, њихов никада није ни важио, него оних који су се водили као поштени преговарачи", навео је председник Вучић. Говорећи о томе шта је то што можемо да урадимо данас, председник Вучић је истакао да очекујемо да нам кажу да нам је нешто наметнуто, а не договорено. 

"Кажите да је то ваша воља, а не Србије и српског народа. Можете да проводите какве хоћете акције и претње, али никада нећемо прихватити резултате ни погрома из 2004. године, ни независност Косова, које ће увек бити део суверене и независне Србије. Постоје људи који брину о суду будућности и њих не можете да победите претњама. Слободу волимо више од свега и никада нећемо дати да нам је узму. Желим да се са свима вама поклоним сенима наших јунака који су пали чувајући своје куће и огњишта, и да им поручим да нису узалуд пали. Знаћемо да чувамо све што су учинили за своју отаџбину. Нека живи Србија, нека живи Косово и Метохија и наш народ!"

Београд,
17. март 2024. године


Извор: www.predsednik.rs

 

 

 


Министарство спољних послова
Дневне вести 
Саопштења 
Фото галерија 


Народна скупштина

Председник Републике Србије

Влада Србије

Министарство спољних послова