| |     latinica | Français  
Насловна
Посетите Србију
СИЕПА

 

   
 
Контакт

Радно време
Понедељак - петак: 09:00 – 17:00 часова
Конзуларно одељење (рад са странкама): 10:00 - 14:00 часова


Адреса
24, Rue El Kadi Ahmed Mouline
B.P.5014 Souissi
РАБАТ
МАРОКО

 

Телефон: + 212 537 752 201, 537 753 770

Телефон за хитне случајеве:  + 212 537 752 201


Факс:      + 212 537 753 258

Е-mail: srb.emb.morocco@mfa.rs

 

Веб сајт:

http://www.rabat.mfa.gov.rs

Твитер: https://twitter.com/SRBinMorocco

 

 


 


 
Регистар административних поступака

 

 

 

 


Електронске услуге за грађане

 

 


 
 
05. октобар 2024 - Амбасадор Бауер учествовао на панелу о мултилатерализму

Амбасадор Републике Србије у Мароку Иван Бауер учествовао је на панелу „The United Nations Future Summit: Multilateral Solutions for a Better Future“, који је организовала Дипломатска фондација, у оквиру тзв. „Дипломатских раскршћа“.

Уводне речи су имали Натали Фустије, координатор система УН за развој у Мароку, испред УН, као и кофацилитатори панела – амбасадор Немачке и отправници послова амбасада Холандије и Замбије.

Натали Фустије је истакла да је директна консеквенца „Самита за будућност“, на коме је говорио и председник Републике Србије Александар Вучић, сагласје свих земаља чланица УН да се мора дати додатни допринос мултилатерализму. Као најважније теме и највећи изазови са којим се, у овом тренутку, сусреће свет су одрживи развој, зелена енергија и дигитални свет, навела је она. Амбасадор СР Немачке Роберт Долгер је изразио жаљење што међународне организације трпе велике притиске због оног што прати глобалну трансформацију, а то је раст напетости и сукоба у свету.

Амбасадор Иван Бауер је, у свом обраћању, подсетио да смо до пре само 35 година живели у биполарном свету, у коме су многи страховали да свет може да доживи „нуклеарну апокалипсу“, као и да је било тренутака када је такав исход био сасвим могућ. Због тога је, рекао је амбасадор Бауер, након пада „гвоздене завесе“ светом завладао оптимизам и вера у мултилатерализам. На жалост, истакао је амбасадор Бауер, данас је мултилатерализам често само фраза, јер смо сведоци бројних примера кршења међународног права, преузимања правде у своје руке, без сагласности УН, па чак и непоштовања важећих Резолуција Савета безбедности УН.

Амбасадор Бауер се запитао о каквом мултилатерализму се говори у свету који из биполарног, уместо у мултилатерални, све више клизи у унилатерални свет. Он је цитирао део обраћања председника Републике Србије Александра Вучића током ГС УН, у коме је председник Вучић нагласио да „ће Србија подржати снажније учешће афричких земаља у СБ УН“ и да сматра „да ће веће афричко присуство много допринети миру у свету“.

 

 

 


25. септембар 2024 - Иступање Председника Републике Србије Александра Вучића на Самиту будућности

Поштовани учесници Самита,
Ваше екселенције,
Даме и господо,


Веома сам срећан што присуствујем овом важном Самиту о будућности.

Нећу вам одузимати време цитирањем јунака стрипа „Алан Форд“ или говорећи да је боље да имамо мир и сарадњу, него рат и сукобе, да је боље да будемо здрави него болесни. Такође, не желим да понављам празне приче о поштовању норми међународног права, јер се међународно јавно право примењује само на мале и не баш јаке и једино у ситуцијама када нису нападнути од тих истих великих.

Ипак, када је реч о најмоћнијим државама, невероватно је са колико лажи и лицемерја брутално газе право Уједињених нација, а више од свега мир. Мир је данас важнији од свега, али нико не види мир као значајну вредност. Насупрот томе, сви велики, правдајући своје велике политике, говоре о праведном миру, што значи да би они требало да победе, а да би други требало не само да изгубе, него и да буду потпуно уништени. Сви актери, без изузетка, позваће се на норме међународног права које иду њима у прилог, а намерно ће заборављати шта су радили и шта и данас раде. На то ће их подсетити други велики, који ће, такође, да забораве сва та недела, али ће, ипак, да пронађу бескрајна кршења међународног права у случају првих.

Србија подржава план генералног секретара Уједињених нација. Ми подржавамо Пакт за будућност, упркос томе што имамо замерке и што бисмо волели да видимо више компромиса за земље у развоју, као и то да велике западне земље боље разумеју потребе малих. Свих пет тематских целина је важно за нас: Одрживи развој и финансирање развоја; Међународни мир и безбедност; Наука, технологија и иновације и дигитална сарадња; Млади и будуће генерације и Трансформисање глобалног управљања, али о каквом финансирању развоја, положају младих и одрживом развоју можемо да говоримо када имамо велике регионалне сукобе у свету и тензије у које су укључене скоро све највеће светске силе?

Када је реч о примедбама, Србија подржава захтев Групе 77 земаља у развоју, уз које је и Народна Република Кина, те сматрамо да би финансирање проблема климатских промена требало да буде одвојено питање, а не део финансирања развоја. Верујемо да ће Сједињене Америчке Државе и Европска унија имати више разумевања у реформама постојеће финансијске архитектуре. Такође, верујемо да су примедбе Русије и Бразила, у којима су питања климе и климатских промена више повезана са безбедношћу, него са развојем, озбиљне и да заслужују пажњу.

Поред тога, Србија сматра да је веома важно да се пронађе равнотежа између западног становишта о владавини права са једне стране и захтева бројних земаља са друге стране, када је реч о породичним и традиционалним вредностима. Људска права су једно, а њихова злоупотреба и претеривање воде до уништења традиционалних конзервативних друштава, што многе земље широм света не могу да прихвате, нарочито када је реч о породичним вредностима, које баштини и Република Србија. Србија је на свом европском путу. За разлику од многих, Србија поштује норме међународног јавног права. Истовремено, Србија је модерна земља, али није спремна да жртвује сопствене традиционалне вредности и одупираће се спољним покушајима које такозвани „Woke“  покрет намеће као највишу могућу вредност и као стање које, наводно, морамо да достигнемо у будућности.


Много вам хвала!

 

 

 


24. јули 2024 - Амбасадор Бауер учествовао на панелу Дипломатске фондације о модернизацији Марока

Амбасадор Републике Србије у Краљевини Мароко Иван Бауер учествовао је на панел сесији, коју је, поводом прославе 25 година од уздизања краља Мохамеда VI на престо, организовала Дипломатска фондација.

Почасни гост конференције под називом „Пакт о оданости мароканског народа његовом краљу: Историјска, религиозна, правна и културна димензија“,  на панелу амбасадора и највиших представника власти Краљевине Мароко, био је професор Абделхак Ел Мерини, портпарол краљевске палате и званични историчар краљевства. Он је говорио о везама између мароканског народа и краља, која нису само световног, већ и религијског карактера.

Амбасадор Бауер посебно се заинтересовао за излагање пензионисаног амбасадора Краљевине Мароко Алија Ашура о модернизацији мароканског друштва, те замолио за подробнију анализу реформи које су се показале кључним у том процесу. Амбасадор Ашур је апострофирао „Family code” (породични кодекс), регионализацију, те велике инфраструктурне пројекте који су урађени, као и они на чијој се реализацији ради.

 

 

 

 


Министарство спољних послова
Дневне вести 
Саопштења 
Фото галерија 


Народна скупштина

Председник Републике Србије

Влада Србије

Министарство спољних послова